Z okazji obchodów Światowego Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt. Stop przemocy wobec dzieci. Jego celem było głównie rozwijanie świadomości naszych wychowanków na temat praw dziecka. Zadaniem konkursowym było stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej własną interpretację tematu konkursu w dowolnej technice. Jury spośród wszystkich prac nagrodziło: Jakuba Czarneckiego, Alana Kowalskiego, Adama Knapa z oddziałów przedszkolnych. Z klas 1-3: Lilianę Chmurzyńską, Lenę Jabłońską, Julię Knap, Małgorzatę Ucinek, Floriana Kielara. Z klas 4-8 została nagrodzona praca Antoniny Wiśniewskiej.Gratulujemy wszystkim :-)
Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem 1000- Lecia Królestwa Polskiego. W tym roku bowiem świętujemy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. To ważny moment w historii naszego kraju, który przypomina o początkach polskiej państwowości.
Z tej okazji nasza szkoła przystąpiła do programu "1000-lecie Królestwa Polskiego"
Organizatorami projektu są: Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Każda szkoła miała wykonać 3 zadania obowiązkowe oraz wybrane zadania dodatkowe.
Już od marca zaczęliśmy realizować pierwsze aktywności związane z tym wyjątkowym jubileuszem. A oto one:
Zadania obowiązkowe
1. Nagranie filmu z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego
Z okazji 1000-lecia jego koronacji Bolesława Chrobrego nagraliśmy film z gratulacjami dla króla. Chcieliśmy aby po koronacji król pozostał na scenerii dworu królewskiego a poszczególne delegacje zbliżały się do jego tronu, aby złożyć gratulacje.
Gratulacje składali:
Delegacja z Urzędu Gminy z Krzęcina.
Dyrekcja naszej szkoły
Delegacja Komisji Oświaty przy Urzędzie Gminy Krzęcin
Delegacja młodych posłów z klasy 6, 7 i 8
oraz poselstwo z Czech.
Każda delegacja przyniosła dla naszego króla dary.
Król Bolesław wielce uradowany z darów oraz doniosłych słów wypowiedzianych w gratulacjach podziękował wszystkim bardzo serdecznie.
To wydarzenie było główną fabułą naszego filmu, do którego dołożyliśmy tylko wstęp i zakończenie wykorzystując informacje z Internetu.
Nie było dubli w tym filmie, ani poprawek. Zapewne są w nim pewne niedociągnięcia. Film nagrali sami uczniowie.
Sami zobaczcie jak nam wyszło.
2. Zadanie to przygotowanie gry planszowej
Tak powstawały gry planszowe w naszej szkole, które były inspirowanej życiem i osiągnięciami Bolesława Chrobrego.
Z okazji 1000 - Lecia Koronacji Bolesława Chrobrego uczniowie klasy 7 na lekcjach plastyki stworzyli "Planszowe gry edukacyjne". Gry planszowe powstały w wyniku projektu edukacyjnego. Uczniowie pracowali nad wykonaniem tego zadania przez 1,5 miesiąca. Klasa licząca 28 uczniów została podzielona na 6 zespołów grupowych. Każdy zespól miał za zadanie wykonanie gry planszowej. Powstało więc 6 wspaniałych gier. Każda z nich w innej i jakże ciekawej formie. Wszystkie jednak inspirowana życiem i osiągnięciami Bolesława Chrobrego.
Była to forma zorganizowanej pracy uczniów wokół konkretnego i rzeczywistego problemu. Sam projekt zakładał większą swobodę i odpowiedzialność uczniów za efekty pracy niż zwykłe zadania edukacyjne,
a także wymagał, aby uczniowie ze sobą współpracowali.
Po wykonaniu tego zadania pierwszymi graczami byli uczniowie klasy 7, ponieważ to oni te gry stworzyli. Następnie zaprosiliśmy do zabawy uczniów z pozostałych klas. Była to wyjątkowa okazja aby pogłębić swoją wiedzę o pierwszym królu Polski i jego czasach. Gry zostaną przekazane do świetlicy szkolnej. Mamy nadzieję, że będą służyły uczniom i nauczycielom jeszcze przez wiele lat. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczymy się lepiej przyswajać nowe treści, zdobywać i poszerzać naszą wiedzę i poznawać zasady rządzące grą.
Uczniowie sami mieli ocenić , która grupa wykonała najciekawszą grę edukacyjną. Wszystkie było ciekawe, ładne i miały dobrze opracowane zasady gry - takie odpowiedzi uzyskaliśmy od graczy.
Dlatego też koordynatorzy projektu postanowili przyznać jedną nagrodę rzeczową dla całej klasy. Przedstawiciel klasy 7 odebrał nagrodę podczas podsumowania projektu.
3. Organizacja szkolnego dnia z królem Bolesławem Chrobrym
Zwieńczeniem Projektu 1000-lecie Królestwa Polskiego był „Dzień z Bolesławem Chrobrym”.
Wydarzenie to było połączeniem elementów historycznych z teraźniejszością.
30 kwietnia. już od samego rana w auli Szkoły Podstawowej w Krzęcinie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście : władze Gminy Krzęcin, Radni, Rodzice oraz Mieszkańcy aby razem świętować to doniosłe wydarzenie.
Po krótkim wstępie o jubileuszu odbyła się inscenizacja historyczna „ Koronacja Bolesława Chrobrego” Uczniowie biorący udział w przedstawieniu ukazujące najważniejsze momenty z życia Bolesława Chrobrego: jego młodość, polityczne i militarne dokonania, dbałość o chrześcijaństwo. Najbardziej doniosłym momentem był akt koronacji Bolesława Chrobrego, której dokonał uczeń odgrywający rolę arcybiskupa Hipolita.
Król odpowiedział:
Ja Bolesław, z bożej łaski król Polski przysięgam sprawiedliwie rządzić swoimi poddanymi. Ślubuję, że będę przestrzegał praw bożych i wypełniał wszystkie obowiązki, jakie ciążą na koronowanym władcy państwa. Tak mi dopomóż Bóg!.
Na sali zapanowała wielka radość i owacje. Wszyscy chyba zrozumieli, że koronacja Bolesława Chrobrego miała dla naszego kraju ogromne znaczenie.
Po koronacji poszczególne delegacje złożyły gratulacje naszemu Królowie Bolesławowi Chrobremu, oraz obdarowali go darami.
Nakręciliśmy z tego wydarzenia film.
Po tej doniosłej uroczystości Koordynatorzy projektu i królem Bolesławem wręczyli nagrody rzeczowe dla uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w różnorodnych konkursach przygotowanych przez koordynatorów w ramach projektu 1000-lecia koronacji. Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie.
Kolejnym punktem tego dnia był przemarsz ulicami Krzęcina, w którym uczestniczyli wszyscy Król Bolesław Chrobry wraz ze swoim orszakiem uczniowie od przedszkola aż do klasy 8, nauczyciele, pracownicy szkoły, władze gminy, uczestnicy Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkańcy . W tym przemarszu chcieliśmy upamiętnić to doniosłe wydarzenie, dlatego też uczniowie mieli na głowach własnoręcznie wykonane korony. Z racji tego, że 30 kwietnia, przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci nasz marsz połączyliśmy z tym międzynarodowym Świętem. Mieliśmy transparenty oraz niebieskie baloniki. Chcieliśmy zasygnalizować że każde dziecko ma prawo do życia bez przemocy, do szacunku, troski i miłości.
Po przemarszu odbył się piknik historyczny na placu przy szkole. Rodzice oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chłopowa przygotowali dla wszystkich zebranych iście królewskie przyjęcie. Były: kiełbaski z grilla, wata cukrowa, popcorn, lody oraz napoje.
Również Król Bolesław Chrobry i jego orszak zajadali się tymi pysznościami. A król nie mógł się nadziwić co to za maszyny wyczarowują takie pyszności. I osobiście podziękował za wszelkie przygotowania.
Po pikniku wszyscy uczniowie rozeszli się do klas. Król Bolesław wraz ze swoim orszakiem odwiedzał uczniów w klasach. Wypytywał uczniów o czasy współczesne, odpowiadał też na pytania dotyczące życia w średniowiecznej Polsce.
Wszyscy chcieli zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Ogromną radość sprawił Bolesław Chrobry najmłodszym dzieciom z przedszkola, ponieważ obdarował ich cukierkami.
Dzień z Bolesławem Chrobrym był niezwykłą lekcją historii i na pewno zostanie na długo w pamięci nie tylko uczniów tej szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, dzień ten stał się nie tylko lekcją historii, ale także okazją do wspólnej zabawy i integracji.
Zadania dodatkowe, które zrealizowaliśmy realizując nasz projekt.
Zadanie 1
Z okazji 1000 – Lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny w kilku kategoriach wiekowych. W konkursie brali udział uczniowie od lat 3 do lat 15.
Prace plastycznie wykonywali uczniowie zgodnie z tematami wynikającymi z regulaminu.
1. Kategoria Przedszkolaczki – „ Korona Bolesława Chrobrego”
2. kategoria klasy I – III – „ Moneta z okazji 1000- Lecia koronacji Bolesława Chrobrego”
3. kategoria klasy IV – V - „ Banknot z okazji 1000 - Leci koronacji Bolesława Chrobrego”
4. kategoria klasy VI – VIII – „ Portret Bolesława Chrobrego”
Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac. Ze wszystkich prac zespół projektowy przygotował wystawę, która znajdowała się na holach w naszej szkole. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczyciela języka angielskiego oraz przedstawiciela koordynatorów wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe podczas uroczystości koronacji Bolesława Chrobrego.
Sponsorem nagród była Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie.
W związku z wyjątkową rocznicą – 1000-leciem koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego – uczniowie klasy 5 przygotowali wyjątkowe przedstawienie, które przeniosło widzów w czasy średniowiecznej Polski. Podczas uroczystości uczniowie odegrali sceny ukazujące najważniejsze momenty z życia Bolesława Chrobrego: jego młodość, polityczne i militarne dokonania, dbałość o chrześcijaństwo oraz doniosły moment koronacji w 1025 roku. Całość uświetniła narracja, pieśni o dawnych czasach oraz oprawa muzyczna inspirowana średniowiecznymi melodiami. Przedstawienie nie tylko uczciło jubileusz koronacji Bolesława Chrobrego, ale również przypomniało wszystkim obecnym, jak ważne są nasze korzenie, historia i tożsamość narodowa. Ta uroczystość była żywą lekcją historii
Młodzi aktorzy przygotowywali się do odegrania swoich ról od 2 miesięcy. W rolę poszczególnych postaci historycznych wcielili się wszyscy uczniowie z klasy 5. Przepiękne stroje, które uświetniły całą uroczystość uczniowie wykonywali razem z Rodzicami.
Nasza uroczystość miała charakter lokalny, ponieważ w uroczystości brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, ale również władze gminy Krzęcin, Radni, przedstawiciele Rady Rodziców, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz mieszkańcy.
Rzady_Boleslawa_Chrobrego_-film.mp4
3. Kolejnym zadaniem dodatkowym, które zrealizowaliśmy podczas realizacji Projektu 1000 - Lecie Królestwa polskiego było Wielkie Dyktando pod hasłem: "Królestwo Bolesława Chrobrego"
Wielkie Dyktando odbyło się w naszej szkole 24. kwietnia. Treść dyktanda przygotowywał zespół koordynatorów szkolnym wspólnie z nauczycielką historii i języka polskiego. W dyktandzie uczestniczyło 61 uczniów z klas II - VIII.
W kategorii klas 2 - 3 wzięło udział 18 uczniów
W kategorii klas 4-6 udział wzięło 20 uczniów
A w kategorii klas 7 - 8 aż 23 uczniów.
Uczniowie przygotowywali się do tego zadania i byli bardzo przejęci. Treść dyktanda przekazywała uczennica, która w następnych zadaniach wcielała się w rolę króla Bolesława Chrobrego.
Celem dyktanda była m.in. popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii z okresu panowania Bolesława Chrobrego.
Treść dyktanda dotyczyła oczywiście koronacji i osiągnięć naszego pierwszego króla a poziom trudności dostosowany był do wieku dzieci i młodzieży.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Uczniowie z klas 2 - 3
1. Wiktor Janecki
2. Dominika Okulicz Kozaryn
3. Liliana Chmurzyńska
Wyróżnienie: Julia Knap i Zofia Wypchło.
Uczniowie z klas 4 - 6
1. Nikola Hawrylewicz
2. Jakub Jasiewicz i Antoni Cepak
3. Kajetan Kowalski
Wyróżnienie: Antonina Tuńska, Hanna Nawrocka i Damian Gorzynik.
Uczniowie z klas 7- 8
1. Lena Czarnecka
2. Kornelia Okulicz Kozaryn
3. Aleksandra Zięba i Lena Knera
Wyróżnienie: Oskar Donder.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w "Wielkim dyktandzie", gratulujemy wyników i odwagi zderzenia się z polską ortografią.
Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie. Nagrody zostały wręczone po uroczystości koronacji Bolesława Chrobrego.
Jesteśmy dumny, że aktywnie uczestniczyliśmy w obchodach tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski.
Koordynatorzy projektu:
Małgorzata Matuszak – nauczycielka historii
Uczennice:
Antonina Leszczyńska – klasa 7
Antonina Tuńska, Julia Kozłowska, Nikola Hawrylewicz, Hanna Nawrocka – klasa 5