Uwaga rodzice i uczniowie!!!
Zmiany w rozkładzie dowozów i odwozów autobusów szkolnych od 4 kwietnia (czwartek)
Rozkład dowozów https://zskrzecin.edupage.org/text/?text=text/text3&subpage=0
Rozkład odwozów https://zskrzecin.edupage.org/text/?text=text/text3&subpage=1
Uwaga rodzice i uczniowie!!!
Zmiany w rozkładzie odwozów autobusów szkolnych.
Odwołane zostały odwozy o godzinie 13 25 do miejscowości Słonice - Rakowo - Objezierze i Mielęcin - Przybysław.
Rozkład https://zskrzecin.edupage.org/text/?text=text/text3&subpage=1
O VI edycji Dyktanda dla Dorosłych 2019 słów kilka
19 marca 2019 roku już po raz szósty przyszedł czas, aby sprawdzić umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne dorosłych mieszkańców gminy Krzęcin. W tym roku zmieniono trochę regulamin i do udziału w dyktandzie zaproszono również mieszkańców powiatu, ale tylko pracujących na terenie naszej gminy. Autorką tekstu opowiadającego o rozterkach dorosłego już gimnazjalisty była nauczycielka SP w Krzęcinie, Pani Barbara Biesiada. Dyktando odczytała Pani Natalia Rynkiewicz, zaś w komisji sprawdzającej prace zasiadły Panie Barbara Tuka i Jolanta Przywarta. Przeprowadzone z okazji Dnia Języka Ojczystego dyktando pozwoliło wyłonić Mistrza Ortografii Gminy Krzęcin 2019, a ten zaszczytny tytuł w tym roku zdobyła Pani Mariola Władyczak. Tytułem Wicemistrza Ortografii Gminy Krzęcin 2019 uhonorowano Panie Magdalenę Jeznach i Elżbietę Matwiejko. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci sprzętu AGD oraz okolicznościowe puchary i dyplomy, a wręczali je obecni na wydarzeniu wicestarosta Powiatu Choszczno Pan Paweł Szuber, wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzęcin Pan Mieczysław Ciesiołkiewicz oraz dyrektor SP w Krzęcinie Pani Honorata Kłosek. Sponsorami nagród tegorocznego dyktanda byli: Wójt Gminy Krzęcin dr Bogdan Wojciech Brzustowicz, GKRPA, której przewodniczącą jest Pani Kazimiera Prokopiak, wicestarosta powiatu Choszczno Pan Paweł Szuber oraz firma 2x3 z siedzibą w Krzęcinie. Wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia zmagań z ortografią, organizator składa serdeczne podziękowania.
Jak zwykle wylosowano upominki za udział w dyktandzie, a szczęśliwcami okazali się Pani Joanna Przepiórska i Pan Maciej Radomiak. Podczas VII edycji Gminnego Dyktanda dla Dorosłych, które tradycyjnie odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Krzęcin, w szranki z polską ortografią i interpunkcją stanęło 14 odważnych, chcących praktycznie sprawdzić swoją wiedzę, uczestników. Opinie o dyktandzie, jak zwykle, były różne. Dla jednych było ono łatwe, dla innych trochę trudne. Tekst zawierał m.in. słownictwo typu: od niechcenia, w okamgnieniu, ceglastoczerwony, czmychający, chyżo, nienadaremny, zadurzyć się. Tak czy inaczej było to z pewnością ciekawe wydarzenie intelektualne, jakim w powiecie pochwalić się może jedynie gmina Krzęcin.
Czas oczekiwania na wyniki przeznaczony był na zapoznanie się z poprawną pisownią dyktanda. Przy kawie i poczęstunku, w auli gimnazjalnej pięknie udekorowanej przez Panią Annę Idziak, uczestnicy obejrzeli również prezentację przygotowaną przez autorkę dyktand, a dotyczyła ona przeglądu przez wszystkie dotychczasowe potyczki z ortografią.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dyktandzie z okazji Dnia Języka Ojczystego, tym, którym bliska jest idea pięknej oraz poprawnej polszczyzny. Zapraszamy również w przyszłym roku do udziału w VII Dyktandzie dla Dorosłych.
Barbara Biesiada
(Zdjęcia z Dyktanda dla Dorosłych można obejrzeć na stronie facebooka gminy Krzęcin)
Wzmacnianie kompetencji czytelniczych – „Popołudnie z książką”
Dnia 25.03.2019r. w trakcie zajęć w świetlicy szkolnej, uczniowie klasy II wzięli udział w przedsięwzięciu pn. „Popołudnie z książką”. Podczas spotkania dzieci czytały i opowiadały wybrane bajki, brały udział w zabawie związanej z kulturą języka oraz tworzyły książkowe kompozycje. Zadaniem uczniów było zachęcenie kolegów i koleżanek do czytania określonych pozycji książkowych. Radości nie było końca! Inicjatorką działania była nauczycielka języka polskiego – p. N.Rynkiewicz.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego obok wydarzeń związanych z poszanowaniem języka polskiego w naszej szkole odbywały się również konkursy. Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, chociaż dla uczestników Konkursu Ortograficznego pułapki w zakresie rodzimej ortografii były ciekawym wyzwaniem, nie problemem. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Na poziomie poszczególnych klas wyłoniono reprezentantów do etapu szkolnego. Z ortografią najlepiej poradzili sobie:
Aurelia Wolańska – IV b
Zuzanna Kowalczyk – V a
Zuzanna Kowalska – V a
Nadia Suszek – VI a
Julia Pawlak – III G
Julia Majko – VII b
Aleksandra Łazińska – VIII b
Uczniowie SP w Krzęcinie wzięli udział w szkolnym konkursie ładnego pisania. Ich zadaniem było przepisanie fragmentu tekstu w określonej liniaturze. Kryterium oceniania dotyczyło ogólnego wrażenia estetycznego, staranności, czytelności, równomiernego położenia liter i ich właściwego połączenia. Z kaligrafią najlepiej poradziły sobie klasy I – III. Trudno było wybrać te najlepsze prace. Komisja postanowiła przyznać nagrody następującym uczniom:
Agata Preis - I SP
Lena Czarnecka - I SP
Antonina Leszczyńska – I SP
Nadia Komarnicka – I SP
Kaja Pajor – I SP
Zuzanna Lubińska – I SP
Igor Kucharczyk – II SP
Aleksandra Zięba – II SP
Kinga Młynarska – III SP
Natalia Zakrzewska – kl. IV a
Nadia Mikołajczyk – kl. IV b
Zuzanna Kowalska – Va
Nadia Suszek – VI a
W konkursie plastycznym udział wzięły klasy I – III. Do określonego związku frazeologicznego należało dobrać wersję plastyczną. Za najpiękniejsze prace nagrodzono:
Sebastian Borkowski – III SP
Maja Wysocka - II SP
Oktawia Kochanek – III SP
Hanna Kucharczyk – I SP
Michalina Wiśniewska – I SP
Lena Czarnecka – I SP
Iga Karwik – II SP
Filip Moleda – II SP
Uczniowie zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego, pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi.
Serdecznie gratulujemy naszym Mistrzom, język polski nie skrywa przed nimi żadnych tajemni. Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole.
Barbara Biesiada
Fundacja BGŻ BNP Paribas rusza z rekrutacją absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych do Programu „Klasa”
Nauka w najlepszych liceach w całej Polsce i stypendium, umożliwiające pokrycie kosztów kształcenia w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie czy Gdyni -to tylko część korzyści, na jakie mogą liczyć najlepsi uczniowie zakwalifikowani do Programu „Klasa”. Rekrutacja potrwa do 12 kwietnia.
Fundacja BGŻ BNP Paribas już po raz siedemnasty poszukuje zdolnych uczniów z niewielkich miejscowości, którzy chcieliby rozwijać swoje pasje i umiejętności. W tym roku, spośród wszystkich zgłoszeń, wybranych zostanie 50 uczniów, którzy rozpoczną edukację w pięciu renomowanych liceach. Każdy uczeń zakwalifikowany do Programu „Klasa” otrzyma zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, podręczniki i dodatkowo comiesięczne kieszonkowe na drobne wydatki.
– Program „Klasa” to nie tylko wsparcie materialne. Nasi stypendyści podkreślają, że dzięki nauce w dużym mieście mogli rozwinąć swoje zainteresowania i pasje, a także poznać niezwykłych ludzii nawiązać przyjaźnie, które utrzymują się po ukończeniu szkoły. „Klasa” to przede wszystkim szansa na lepszy start w dorosłość. Dobra edukacja daje większe szanse na wybór wymarzonych studiów w kraju i zagranicą, a życie w dużym ośrodku akademickimzapewnia ofertę kulturalno-naukową niedostępną w mniejszych miejscowościach. To dlatego od wielu lat współpracujemy ze świetnymi liceami, które razem z nami otaczają młodzież kompleksową opieką, aby tworzyć jej warunki do rozwoju na najwyższym poziomie– mówi Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz, Menedżer ds. projektów społecznych i członek Zarządu z Fundacji BGŻ BNP Paribas.
Uczniowie objęci są wsparciem nie tylko w czasie nauki w liceum, ale również podczas pierwszego roku studiów, kiedy otrzymują stypendium o łącznej wysokości 4500 zł. Stypendyści mają również szanse na dalszy rozwój w ramach działalności Stowarzyszenia Absolwentów.
– Pochodzę z niewielkiej miejscowości Protowo. Fascynuję się biotechnologią. Od października 2013 roku pracuję nad autorskim projektem Amber Drug, w ramach którego udało mi się wykazać, że substancje czynne otrzymane z bursztynu mogą zwalczać chorobotwórcze bakterie w rodzaju gronkowca złocistego. Niedawno dostałem się na studia magisterskie w Instytucie Weizmanna w Izraelu, zaliczanym do najlepszych uniwersytetów na świecie. Niewątpliwie nie byłoby to możliwe bez wielkiego wsparcia Fundacji, za co po stokroć jestem wdzięczny – uzupełnia Igor, stypendysta Programu „Klasa”.
Do Programu mogą zgłaszać się uczniowie, kończący w tym roku gimnazjum lub szkołę podstawową (w zależności od systemu nauczania, którym są objęci). Warunkiem jest, aby średnia ich ocen z pierwszego semestru wynosiła co najmniej 4,5. Program skierowany jest do uczniów, mieszkających w niewielkich miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców, pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1200 zł brutto.
Aby zgłosić się do Programu należy na stronie Fundacji zapoznać się z kryteriami naboru najbliższej szkoły, biorącej udział w Programie, a następnie wypełnić formularz aplikacyjny znajdujący się pod linkiem:https://www.bgzbnpparibas.pl/fundacja/dzialalnosc-fundacji/program-stypendialny-klasa.
Ogólnopolski Program Stypendialny „Klasa” prowadzony przez Fundację BGŻ BNP Paribas to jeden z najdłużej działających programów w Polsce. W ciągu 16 lat skorzystało z niego 700 uczniów z 300 miejscowości.
W piątkowe popołudnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim PARA 2019. Swoje umiejętności recytatorskie dzieci zaprezentowały w GCK w Krzęcinie przed rówieśnikami, jurorami i gośćmi. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury wybrało najlepszych. Wybór laureatów był trudny, wszystkie wiersze były ciekawe i atrakcyjnie powiedziane. Po dłuższych naradach wyłoniono zwycięzców konkursu. A oto i laureaci: Michta Marek i Hanna Kucharczyk – klasa I (opiekun p. Anna Idziak), Michał Stasiak – kl. VI (opiekun p. Iwona Grześkiewicz) oraz Laura Korpowska – kl. III filia Granowo (opiekun p. Monika Kwiatkowska).
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu!
Za POGODNĄ
Dni Profilaktyki
Na początku miesiąca, uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach profilaktycznych. Zajęcia poprowadziła pedagog, pani Joanna Dunajewska z Polskiego Centrum Profilaktyki z siedzibą w Krakowie.
Klasy V i VI zapoznały się z tematykąFonoholizmu, natomiast klasy starsze : VII, VIII i III gimnazjum uczestniczyły w spotkaniach pod hasłem : „ Samookaleczanie, depresja, lęki- warsztat profilaktyczny”.
Rodzice naszych uczniów otrzymali zaproszenie do udziału ( poprzez dziennik elektroniczny) na spotkanie pt. : „Samookaleczenia, obniżony nastrój, depresja – choroby cywilizacyjne XXI wieku. Wiem jak pomóc mojemu dziecku” ( 07.03.2019 r.)
Tematyka warsztatów była dobrana zgodnie z zaobserwowanymi potrzebami szkoły.
W imieniu Dyrekcji, nauczycieli i uczniów dziękuję bardzo serdecznie Pani Kazimierze Prokopiak za dofinansowanie warsztatów i wsparcie naszych działańJ
pedagog Alina Apanasowicz
Regulamin VI Krzęcińskiego Dyktanda dla Dorosłych 2019
INFORMACJE OGÓLNE
I Organizatorzy
Organizatorem konkursu jest SP w Krzęcinie.
II. Zasady uczestnictwa
III. Przebieg konkursu
4. Podczas pisania dyktanda nie można korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi piszącymi, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z urządzeń elektronicznych.
5. Dyktanda nie wolno pisać „ literami drukowanymi”.
6. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.
7. Wyrazy nieczytelne bądź zapisane w sposób niejednoznaczny będą rozstrzygane na niekorzyść piszącego.
9. Ewentualne poprawki w tekście należy nanosić przez skreślenie wyrazu błędnego i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wielkich drukowanych liter.
8. Ocenie będzie podlegać także interpunkcja. 3 błędy interpunkcyjne będą się równać 1 błędowi ortograficznemu.
9. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki w razie uzyskania jednakowej liczby punktów przez co najmniej dwóch uczestników.
10. Ogłoszenie wyników będzie tego samego dnia po sprawdzeniu prac konkursowych.
11. Ewentualna dogrywka odbędzie się w tym samym dniu. Możliwości wglądu do prac konkursowych na żądanie ich autorów będzie możliwe w czasie określonym przez komisję konkursową.
IV Nagrody
V Jury
Nad przebiegiem dyktanda czuwać będzie komisja konkursowa. Komisja ta zajmie się w szczególności prawidłowym przebiegiem dyktanda, ogłoszeniem listy nagrodzonych oraz interpretacją postanowień niniejszego regulaminu.
V. Postanowienia końcowe
1.Udział w dyktandzie jest dobrowolny i oznacza przyjęcie w pełni niniejszego regulaminu.
2.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do skracania dyktanda .
3. Swoją kandydaturę można zgłosić w sekretariacie szkoły lub pod numerem telefonu 603293241 oraz 95-765-51-48, również na adres szkola@krzecin.pl
Klasy II i III SP w Krzęcinie wzięły udział w IV edycji konkursu „Wokół symboli narodowych” zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1567 uczniów ze 119 szkół z województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów klasy II – III. Kacper Kidula, Aleksandra Zięba i Beata Janaszczyk osiągnęli dobry wynik i tym samym zajęli III miejsce. Gratulacje! W konkursie udział wzięli: Maciej Nowak, Oskar Donder, Maurycy Michta, Szymon Sobczak, Oskar Maćkowski, Szymon Szydełko i Nikola Banasiak. Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę worek sportowy, notes z nadrukiem MOJA NIEPODLEGŁA oraz imienny dyplom.
Do konkursu dzieci zostały przygotowane przez Panią Małgorzatę Góźdź.
W styczniu tego roku klasa IV B wraz z nauczycielką języka polskiego – Panią Natalią Rynkiewicz zorganizowała wystawę związaną z omawianą lekturą Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Zadanie uczniów polegało na przedstawieniu budynku Akademii. Wśród prac znalazły się makiety, plakaty oraz rysunki tematyczne. Każda z wykonanych pozycji została zaprezentowana i omówiona przez autorów. Celem działania było rozwijanie kreatywności, doskonalenie umiejętności prezentowania własnych pomysłów oraz aktywizacja uczniów w procesie dydaktycznym.
W ostatnim dniu przed feriami uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w balu karnawałowym, czyli tradycyjnej zabawie choinkowej. Jak zwykle, jako pierwsi bawili się uczniowie klas I – IV. Powitała ich pani dyrektor oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Dzieci bawiły się pod kierunkiem pana Zbigniewa Garzyńskiego z Choszczna, natomiast oprawę muzyczną przygotował uczeń klasy III gimnazjum Kacper Sokołowski. Prowadzący umilał bal różnymi zabawami oraz konkursami. Jedną z atrakcji był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy, poprzedzony pokazem mody. Dzieci bawiły się świetnie pod okiem swoich wychowawców i rodziców. Po południu przyszedł czas na zabawę klas V – VIII oraz gimnazjum. Tym razem oprawą muzyczną zajął się pan Daniel Pawłowski, właściciel firmy „Zielone Przygody”. W trakcie zabawy wyłoniono króla i królową balu, a zostali nimi Wiktoria Sosnowska i Kacper Ligęza.
Bal karnawałowy jest zawsze wspaniałą okazją do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy i tym razem stali się organizatorami imprezy i włączyli się w przygotowanie poczęstunku dla uczestników zabawy.
B. Biesiada
Jasełka przygotowywane przez uczniów już na stałe wpisały się do kalendarza imprez szkolnych SP w Krzęcinie. 25 stycznia we wczesnych godzinach porannych w pięknie udekorowanej auli gimnazjalnej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, by wspólnie obejrzeć tegoroczne jasełka pod hasłem „Brama do nieba jest ciasna”. O miłe doznania zadbali młodsi i starsi uczniowie, zdolni aktorzy i wokaliści pod okiem pań Marty Przybylak, Doroty Paszkowiak i Iwony Jagiełło. Tym razem jasełka miały mądre przesłanie - brama do nieba jest ciasna, a więc kto dostanie się do nieba? Jasełka wywarły duże wrażenie i poruszenie, a aktorzy sprawili, że przedstawienie oglądało się z przyjemnością połączoną z refleksją. Ostatnia scena rozgrywała się w sekretariacie św. Piotra, który uważnie słuchał i przepytywał wszystkich podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W rolę św. Piotra wcieliła się Aleksandra Rutkowska, której uwagę przyciągnęła nie tylko wyśmienita dykcja, ale i przemyślany strój oraz charakteryzacja. Ogromne brawa za trud włożony w przygotowanie jasełek należą się wszystkim wykonawcom, a byli wśród nich: Sandra Pawlak, Joanna Pawlak, Ewa Przybylak, Patrycja Przepiórska, Maja Tuńska, Wiktoria Nowak, Wiktoria Sosnowska, Paulina Abraś, Dawid Abraś, Roksana Modrzejewska, Wiktoria Wypchło, Zuzanna Kucharczyk, Agata Grabiec, Zuzanna Kowalska, Kornelia Szklarczyk, Zuzanna Kowalczyk, Julia Majko.
B. Biesiada
Ferie tuż tuż….
16 stycznia naszych najmłodszych uczniów odwiedzili policjanci z krzęcińskiego posterunku policji: st.asp. Mariusz Nawrocki oraz st.asp. Jarosław Przybyliński. Panowie przypomnieli nam w jaki sposób spędzać bezpiecznie czas wolny w domu i na dworze. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa związane z nieostrożnym poruszaniem się po drogach oraz podkreślili czego nie powinniśmy robić podczas zabaw na śniegu i lodzie. Na koniec spotkania dzieci otrzymały książeczki „ Wirtualne stopkowe przygody”.
W imieniu dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów, chciałabym podziękować Panu Mariuszowi za lata współpracy, za wiele ciekawych spotkań i za ogrom wsparcia- życzymy powodzenia w nowej pracy
pedagog