W roku szkolnym 2017/2018, uczniowie SP w Krzęcinie, uczestniczyli w realizacji Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Cel projektu zakładał uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm. Wszystkie zadania były oceniane przez jury projektu, na podstawie sprawozdań oraz protokołów konkursów wysyłanych do organizatorów. Za każde podjęte działanie uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów i tym samym w nagrodę za 100% wykonanych zadań projektowych, otrzymaliśmy Tytuł „SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”. Warunkiem przystąpienia do konkursu było uczestnictwo w szkoleniu online o tematyce patriotycznej, a udział w szkoleniu wzięły panie M. Matuszak i B. Biesiada.
Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 03 września do 28 listopada 2018 roku wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów w sposób następujący:
Zadanie 1. Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
22 października 2018 roku w auli gimnazjalnej odbyło się konwersatorium pt. ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. W wydarzeniu wzięło udział 18 uczniów klasy VI pod opieką pań: Justyny Staszczyk i Ewy Smoderek.
Ponieważ uczniowie przygotowywali się już wcześniej do dzisiejszego zadania, nie było problemu z formułowaniem sądów na postawione pytanie. Dzieci odśpiewały hymn państwowy, chętnie zabierały głos, a całości przysłuchiwały się klasa IV a i IV b.
Czymże więc jest patriotyzm i co oznacza bycie patriotą? Oto fragmenty niektórych wypowiedzi uczniów:
„Patriotyzm to przede wszystkim chęć obrony ojczyzny i ponoszenia za nią ofiar. Również kupowanie rzeczy wyprodukowanych we własnym kraju. Popularnym sposobem okazywania patriotyzmu jest noszenie odzieży krajowych marek czy też kibicowanie reprezentacji narodowej swojego kraju.”
Alan Korpowski
„Patriotyzm to stawanie w obronie ojczyzny. Oddawanie czci ofiarom wojny i upamiętnianie ważnych dat, np. 11 listopada.”
Maciej Czyż
Zadanie 2. Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Ocena na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
W ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” został ogłoszony konkurs na plakat pt. „100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
Efektem końcowym była wystawa wyróżnionych prac uczniowskich na głównym holu szkolnym. W swoim założeniu wystawa ta miała upamiętnić setną rocznicę odzyskania w 1918 roku Niepodległości przez Polskę, po 123 latach rozbiorów.
Celem konkursu było również:
Na konkurs wpłynęło 25 prac w kategoriach klas IV – VI i VII – VIII i III gimnazjum.
12 grudnia 2018 r.
Jury w składzie: Małgorzata Matuszak, Jagoda Leciejewska, Aleksandra Rutkowska, Dawid Wodzyński oceniło wszystkie prace.
Członkowie komisji biorąc pod uwagę: pomysł na interpretację tematu, kolorystykę patriotyczną, estetykę wykonania, ogólny wyraz artystyczny i format plakatu wybrała sześć najładniejszych prac, a ich autorzy zostali nagrodzeni.
I Miejsce –zajęła Amelia Tulaza z klasy VI B
II Miejsce- ex aequo Aleksandra Łazińska z klasy VIII B
i Zuzanna Kucharczyk z klasy VII B
III Miejsce – ex aequo Natalia Winnicka z klasy VI B
Emilia Matusiak z klasy VI B
wyróżnienie przyznano Antoninie Apanasowicz z klasy VI B
Małgorzata Matuszak – organizator konkursu
Zadanie 3.Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
Na przełomie października i listopada 2018 r. w ramach programu „Szkoła młodych patriotów” uczniowie naszej szkoły przeprowadzili sondaż wśród uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Krzęcina na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Każdy ankietowany musiał odpowiedzieć na 3 pytania:
- Jak rozumiesz pojęcie słowa „patriotyzm”?
- W jaki sposób dzisiaj można być patriotą?
- Czym dla Ciebie jest patriotyzm lokalny?
Efekty naszej pracy zawiera materiał filmowy.
Sondę przeprowadzała uczennica klasy VII a, Amelia Michta.
Odpowiedzialny – Barbara Biesiada
Zadanie 4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.
Ogólnoszkolny konkurs wiedzy Historia Polski a patriotyzm, który odbył się 14 listopada 2018 r. był kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu Szkoła Młodych Patriotów. Przygotowaniem i przeprowadzeniem zadania zajęły się polonistki Barbara Biesiada i Barbara Tuka. Przygotowano dwa testy. Jeden dla klas IV – VII pod hasłem „Polskie symbole narodowe”, drugi „Historia Polski – odzyskanie Niepodległości” dla klas VIII – III gimnazjum.
Kiedy biel i czerwień stały się polskimi barwami narodowymi? Gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego? Kiedy obchodzimy Święto Flagi? Na te i podobne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu w swoich kategoriach wiekowych. Z kolei starsze grupy musiały posiadać dokładną wiedzę dotyczącą tego, jak Polacy nie zmarnowali swej szansy danej im przez historię i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na terenach okupowanych przez państwa centralne. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy o czym świadczą miejsca zajmowane przez nich ex aequo. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez szkolną gazetę POGODNA, a wręczała je pani dyrektor mgr Honorata Kłosek.
Do konkursu przystąpiło 32 uczestników.
A oto wyniki zmagań konkursowych.
kategoria klas IV – V
I miejsce– Zuzanna Kowalczyk, kl. V a
II miejsce – Wiktor Janik, kl. V b
III miejsce ex aequo – Alicja Wysocka, Natalia Zakrzewska, kl. IV a
kategoria klas VII
I miejsce ex aequo – Alicja Farysej, Wiktoria Puzio, kl. VII a
II miejsce – Amelia Michta – kl. VII a
III miejsce – Dawid Abraś – kl. VII b
kategoria klas VIII – III gimnazjum
I miejsce – Julia Pawlak, kl. III g
II miejsce ex aequo – Paulina Abraś, Wiktoria Sosnowska – kl. III gim oraz OliwierWładyczak – kl. VIII
Serdeczne gratulacje!
Zadanie 5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
W dniu 15 listopada 2018 r., w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości pisarzy dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie poezją patriotyczną, zachęcanie do występów na scenie- przełamywanie tremy, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII i Gimnazjum. Występy uczestników poprzedziło uroczyste odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu narodowego. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 42 uczestników. Recytatorom przysłuchiwała się i oceniała komisja w składzie : Dyrektor Szkoły Pani Honorata Kłosek, przedstawiciel rodziców Pani Agnieszka Leciejewskaoraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Sosnowska. Jury przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach :
klasy 1-3 – I miejsce Laura Korpowska
II miejsce Kornelia Okulicz- Kozaryn
III miejsce Szymon Szydełko
klasy 4-6 i Gimnazjum- I miejsce Zuzanna Kowalska
II miejsce Michał Stasiak
III miejsce Anita Szydełko
Wyróżnienia- Amelia Biernat, Marek Michta, Julian Goławski, Apolonia Wolańska, Aleksandra Zięba.
Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Krzęcin Pana Wojciecha Bogdana Brzustowicza, Prezesa Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego Pana Tadeusza Drabika oraz Państwa Marię i Tomasza Mińskich- właścicieli Księgarni Pegaz. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Konkurs poprowadziła Aleksandra Rutkowska- uczennica 3 klasy Gimnazjum.
Tegoroczny konkurs zorganizowały panie: Alicja Rynkiewicz, Anna Idziak, Iwona Grześkiewicz, Małgorzata Góźdź. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział, sponsorom za pomoc i wsparcie finansowe oraz jury za pracę w komisji.
Zadanie 6. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
28 listopada 2018 r w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Wojskowej i Patriotycznej. Na konkurs przybili wszyscy Ci, którzy lubią śpiewać, dla których piosenka jest bliska a data odzyskania przez nasz kraj Niepodległości tkwi zawsze pamięci i w sercach. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójta Gminy Krzęcin – dr Bogdan Wojciech Brzustowcz. Organizatorami Konkursu byli: Pani Małgorzata Matuszak i Pan Henryk Kucharski.
Do konkursu zgłosiło się 54 uczestników. 22 solistów, 1 duet oraz 3 zespoły ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie oraz ze szkoły filialnej w Granowie. Zgodnie z regulaminem, każdy solista i zespól wokalny - chór musieli wykonać utwór patriotyczny lub wojskowy.
W imieniu organizatorów Aleksandra Rutkowska otwierając konkurs serdecznie powitała zaproszonych gości, uczestników, ich opiekunów oraz szanowną komisję konkursową w składzie:
- Pan Włodzimierza Kubackiego– Dyrektora Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Choszcznie
- Pani Magdalena Czarnecka – inspektor ds. oświaty w Gminie Krzęcin
- Pani dyrektor SP - Honorata Kłosek
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy młodych artystów w kolejności ustalonym przez organizatora.
Po wysłuchaniu 26 utworów komisja udała się na naradę celem dokonania oceny wykonawców i podjęcia ostatecznych decyzji o przyznaniu miejsc i wyróżnień.
Kategoria solistów klas I - III
Kategoria solistów klas IV – VI
Szczególne wyróżnienie przyznano Alicji Michta z klasy VB
Kategoria klas VII – VIII i III gimnazjum
W kategorii zespół
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczał Wójt Gminy Krzęcin – dr Bogdan Brzustowicz. Na zakończenie pogratulował jeszcze raz młodym artystom bardzo dobrych występów oraz podziękował ich opiekunom za włożony wysiłek przygotowanie młodzieży do konkursu. Sponsorami konkurs byli:
- wójt Gminy Krzęcin – dr Bogdan Wojciech Brzustowicz
- v-ce starosta – Pan Paweł Szuber
- Radni Gminy Krzęcin
- Pani Irena Piątek – przedstawiciel ubezpieczeniowy
Nasz festiwal , to nie tylko lekcja historii, ale i ocalenie od zapomnienia pieśni, które stały się łącznikiem między tradycją i teraźniejszością.
Małgorzata Matuszak
Zadanie 7:Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
W ostatnich dniach października uczniowie klasy 1 SP i 3 gimnazjum, pod kierunkiem pani Anny Idziak zaangażowali się w tworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych, co jest 7 zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Patriotycznego „Szkoła Młodych Patriotów”.
Wcześniej przeprowadzono z uczniami wiele dyskusji wokół tematu: patriota, patriotyzm, co należy robić, aby być prawdziwym patriotą? Młodsi uczniowie obejrzeli również film pt. „Polak mały”, który pozwolił im zrozumieć zagadnienia, które są najbliższe sercu każdego Polaka.
Po takim przygotowaniu uczniowie aktywnie i kreatywnie podeszli do zadania. Wyniki tego przedsięwzięcia utrwaliliśmy w formie fotorelacji.
Anna Idziak
Zadanie 8Motyw „małe ojczyzny w literaturze” – przygotowanie prac pisemnych.
Mała ojczyzna - Krzęcin w literaturze. W realizacji zadania udział wzięło 4 uczniów gimnazjum i 5 uczniów szkoły podstawowej. Wszystkie prace konkursowe udostępniono na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym.
Prace literackie oceniała komisja w składzie: polonistki SP Krzęcin – panie Iwona Grześkiewicz, Barbara Tuka, Barbara Biesiada.
Forma pracy literackiej pisanej prozą była dowolna. Komisja konkursowa wyłoniła trzy najciekawsze prace:
Julia Majko – kl. VII b
Patryk Sosnowski – kl. VII a
Aleksandra Rutkowska – kl. III gimnazjum
Gratulacje!
Moduł Realizacja projektu został zmodyfikowany
zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie.
Oto kilka z nich:
W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza
Listy do rodziców
List_Glownego_Inspektora_Sanitarnego_i_Komendanta_Glownego_Policji_do_rodzicow.pdf
List_Minister_Edukacji_Narodowej_do_dyrektorow.pdf
List_Minister_Edukacji_Narodowej_do_dyrektorow.docx
Wesołych świąt!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wszystkim nadziei,
własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy,
pogody ducha, odpoczynku, zwolnienia oddechu,
nabrania sił do codziennych zmagań, dystansu do tego, co wokół,
chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i dobrymi wspomnieniami.
Zaś w nadchodzącym Nowym Roku samych szczęśliwych chwil.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzęcinie
Honorata Kłosek
W dniu 15 listopada, w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości pisarzy dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie poezją patriotyczną, zachęcanie do występów na scenie- przełamywanie tremy, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII i Gimnazjum. Występy uczestników poprzedziło uroczyste odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu narodowego. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 42 uczestników. Recytatorom przysłuchiwała się i oceniała komisja w składzie : Dyrektor Szkoły Pani Honorata Kłosek, przedstawiciel rodziców Pani Agnieszka Leciejewska oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Sosnowska. Jury przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach :
klasy 1-3 – I miejsce Laura Korpowska
II miejsce Kornelia Okulicz- Kozaryn
III miejsce Szymon Szydełko
klasy 4-6 i Gimnazjum- I miejsce Zuzanna Kowalska
II miejsce Michał Stasiak
III miejsce Anita Szydełko
Wyróżnienia- Amelia Biernat, Marek Michta, Julian Goławski, Apolonia Wolańska, Aleksandra Zięba.
Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Krzęcin Pana Wojciecha Bogdana Brzustowicza, Prezesa Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego Pana Tadeusza Drabika oraz Państwa Marię i Tomasza Mińskich- właścicieli Księgarni Pegaz. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Konkurs poprowadziła Aleksandra Rutkowska- uczennica 3 klasy Gimnazjum.
Tegoroczny konkurs zorganizowały panie: Alicja Rynkiewicz, Anna Idziak, Iwona Grześkiewicz, Małgorzata Góźdź. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział, sponsorom za pomoc i wsparcie finansowe oraz jury za pracę w komisji.
Tekst i foto: A.Rynkiewicz, A.Idziak.
Zadanie nr 4.
Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.
Ogólnoszkolny konkurs wiedzy Historia Polski a patriotyzm,który odbył się 14 listopada 2018 r. był kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu Szkoła Młodych Patriotów.Przygotowaniem i przeprowadzeniem zadania zajęły się polonistki Barbara Biesiada i Barbara Tuka. Przygotowano dwa testy. Jeden dla klas IV – VII pod hasłem „Polskie symbole narodowe”, drugi „Historia Polski – odzyskanie Niepodległości” dla klas VIII – III gimnazjum.
Kiedy biel i czerwień stały się polskimi barwami narodowymi? Gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego? Kiedy obchodzimy Święto Flagi? Na te i podobne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu w swoich kategoriach wiekowych. Z kolei starsze grupy musiały posiadać dokładną wiedzę dotyczącą tego, jak Polacy nie zmarnowali swej szansy danej im przez historię i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na terenach okupowanych przez państwa centralne. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy o czym świadczą miejsca zajmowane przez nich ex aequo.
A oto wyniki zmagań konkursowych.
kategoria klas IV – V
I miejsce– Zuzanna Kowalczyk, kl. V a
II miejsce – Wiktor Janik, kl. V b
III miejsce ex aequo – Alicja Wysocka, Natalia Zakrzewska, kl. IV a
kategoria klas VII
I miejsceex aequo – Alicja Farysej, Wiktoria Puzio, kl. VII a
II miejsce – Amelia Michta – kl. VII a
III miejsce – Dawid Abraś – kl. VII b
kategoria klas VIII – III gimnazjum
I miejsce – Julia Pawlak, kl. III g
II miejsce ex aequo – Paulina Abraś, Wiktoria Sosnowska – kl. IIIg oraz OliwierWładyczak – kl. VIII
Serdeczne gratulacje!
B. Biesiada
W czwartek 25 października w Tychowie odbyły się Finały Wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Wśród dwudziestu najlepszych zespołów województwa w zawodach wystartowała reprezentacja dziewcząt Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, która ostatecznie zajęła 19 miejsce.
Skład : Katarzyna Komorek, Roksana Modrzejewska, Wiktoria Wypchło, Paulina Kidula, Iga Zadworna, Aleksandra Łazińska, Dorota Kleczewska, Iga Zadworna, Kornelia Salomońska, Jagoda Masińska, Oliwia Jędrzejewska.
6 listopada w Reczu odbyły się Finały Powiatowe Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, trafiła do grupy A w której zajęła ostatecznie 3 miejsce i odpadła z turnieju w fazie grupowej.
Skład: Jakub Iwaniec, Jakub Ligęza, Maciej Radomiak, Emil Lewandowski, Bartosz Przepiórski, Dawid Wodzyński, Dominik Walusiak, Artur Kolański.
7 listopada w Bierzwniku reprezentacja dziewcząt Szkoły Podstawowej w Krzęcinie wzięła udział w Finałach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Dziewczyny po bardzo udanych meczach grupowych i półfinałowym dotarły do finału imprezy, w którym uległy Szkole Podstawowej z Bierzwnika.
Skład: Katarzyna Komorek, Julia Jekiełek, Roksana Modrzejewska, Paulina Kidula, Jagoda Masińska, Dorota Kleczewska, Iga Zadworna, Laura Simińska, Wiktoria Sosnowska, Kornelia Salomońska.
31 października 2018r. w naszym przedszkolu odbył się BAL JESIENI. Dzieci bawiły się świetnie. Rozwiązywały zagadki, brały udział w konkursach i zabawach ruchowych. Wykonały piękne prace plastyczne. A wszystko wokół tematu Jesień.
W przerwie nie zabrakło słodkości.
Październik to w naszej szkole miesiąc uśmiechu i radości. Wówczas uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki świętowali World Smile Day, czyli Światowy Dzień Uśmiechu. Nie zabrakło wówczas życzliwości i miłych gestów.
Podczas trwania akcji, wychowankowie klasy V B obdarowywali społeczność szkolną pięknym uśmiechem i emblematami tematycznymi. Stworzono Aleję Dowcipu oraz prezentowano przygotowane wcześniej żarty. Inicjatorkami akcji były nauczycielki języków obcych - p. A.Rejek oraz p. N. Rynkiewicz.
Celem projektu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
Organizator: Studium Prawa Europejskiego
Do wykonania mamy 8 zadań. Dzisiaj prezentujemy zadanie 1.
Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
22 października 2018 roku w auli gimnazjalnej odbyło się konwersatorium pt. ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. W wydarzeniu wzięło udział 18 uczniów klasy VI pod opieką pań: Justyny Staszczyk i Ewy Smoderek.
Ponieważ uczniowie przygotowywali się już wcześniej do dzisiejszego zadania, nie było problemu z formułowaniem sądów na postawione pytanie. Dzieci odśpiewały hymn państwowy, chętnie zabierały głos, a całości przysłuchiwały się klasa IV a i IV b.
Czymże więc jest patriotyzm i co oznacza bycie patriotą? Oto fragmenty niektórych wypowiedzi uczniów:
„Patriotyzm to przede wszystkim chęć obrony ojczyzny i ponoszenia za nią ofiar. Również kupowanie rzeczy wyprodukowanych we własnym kraju. Popularnym sposobem okazywania patriotyzmu jest noszenie odzieży krajowych marek czy też kibicowanie reprezentacji narodowej swojego kraju.”
Alan Korpowski
„Patriotyzm to stawanie w obronie ojczyzny. Oddawanie czci ofiarom wojny i upamiętnianie ważnych dat, np. 11 listopada.”
Maciej Czyż
„Patriotyzm to według mnie wspieranie polskiego społeczeństwa. Pójście na wybory i zagłosowanie na kogoś, kto według nas dobrze pokieruje krajem. Patriota to ktoś, kto zachęca innych do celebrowania świąt narodowych.”
„Patriotyzm to miłość do ojczyzny, do kraju, w którym się urodziłam. Jest to postawa człowieka oparta na przywiązaniu do ojczyzny. Jestem Polką, mieszkam w Polsce i uważam, że Polska to kraj ludzi rozsądnych. Mam poczucie więzi z własnym narodem, jestem przywiązana do kultury mojego kraju i jestem dumna z jej bohaterskiej przeszłości. Dumna jestem z tego, że moimi rodakami byli: Mikołaj Kopernik, Maria Curie – Skłodowska, Adam Mickiewicz, papież Jan Paweł II.”
Sandra Pawlak
Koordynator projektu, Barbara Biesiada
,,ADOPCJA DZIECKA Z KENII"
10.10.2018 r. gościliśmy w naszym kościele w Krzęcinie siostrę Marię Casty Kanyaki Kiraithe, felicjankę Kenijkę, pracującą trzeci rok na misji w Kipsing.
Siostra Casty odwiedza szkoły i parafie naszej Archidiecezji i daje świadectwo życia i posługi w Kenii, szczególnie w Kipsing. Siostra pragnie spotkać się z tymi, którzy włączyli się w program “adopcji dziecka z Kenii”, dzięki których dobroci wiele dzieci może się uczyć. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowana przez siostrę o życiu w Kenii, wspólnie pośpiewali w języku kenijskim , przekazali prezenty między innymi dla adoptowanej przez naszą szkołę Brendy Kendi Mugambi .
Bardzo dziękuje wszystkim za serdeczne przyjecie siostry i wszelką pomoc w organizacji...
Iwona Jagiełło
W piątek, 28 września Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia świętowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. W tym roku do akcji zgłosiło się 4588 szkół, nasza po raz pierwszy. ŚDTM odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W ten sposób propaguje się zabawowy sposób nauczania matematyki. Tabliczkową wiedzę sprawdzają Patrole Egzaminacyjne, oczywiście pod okiem nauczycieli matematyki. Akcja była doskonałą okazją dla uczniów do nadrobienia zaległości, a podczas egzaminów łatwo wcale nie było. Znajomość mnożenia w tym dniu pomagały sprawdzać uczennice: Paulina Abraś, Jagoda Leciejewska i Aleksandra Rutkowska. Ogółem w akcji wzięło udział 144 uczniów klas IV – VIII oraz III gimnazjum. Specjalne certyfikaty otrzymało 38 zdających i to oni nie popełnili żadnej pomyłki w mnożeniu.
Tego samego dnia patrole egzaminacyjne, w skład których weszli redaktorzy POGODNEJ, odwiedziły Urząd Gminy i ŚDS w Krzęcinie. Tym razem wyzwania podjęli się dorośli. Uczniowie zaopatrzeni w losy próbowali „złapać” dorosłych na nieznajomości tabliczki, ci jednak pokazali swą świetną znajomość nawet najtrudniejszych przypadków mnożenia. Wręczono 38 certyfikatów MT EXPERT.
Akcja przebiegła zgodnie z założeniami. Było przyjaźnie, przyjemnie i niecodziennie. Uczniowie czuli się zmotywowani do podjęcia wyzwania, a dorośli dali przykład dzieciom, pokazując bardzo dobrą znajomość trudnych przykładów mnożenia i dzielenia.
Barbara Biesiada
W dniach 26-28.09.2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzęcinie świętowali Europejski Dzień Języków. Wówczas wychowankowie rozwiązywali zagadki logiczne, nabywali świadomość językową, stoczyli pojedynek gier planszowych i wykonywali gazetki ścienne oraz plakaty tematyczne. Młodsi uczniowie zapoznawali się z wybranymi pozycjami z zakresu literatury anglojęzycznej rozpoznawali kolory i wzbogacali słownictwo. Elementy wiedzy o językach były też realizowane na poszczególnych zajęciach dydaktycznych. Zorganizowane przedsięwzięcie dało społeczności szkolnej wiele radości. Poniżej przedstawiamy fotorelację z obchodów.
Organizatorki – Natalia Rynkiewicz i Anna Rejek
Nauczyciele naszej szkoły w dniu 20 września br. wzięli udział w szkoleniu trenerskim do programu pod hasłem „ Fantastyczne możliwości”.
Program ten jest kontynuacją programu profilaktyki pt.” Domowi detektywi, czyli Jaś i Małgosia na tropie”, szczególnie znanym uczniom ubiegłorocznych klas IV I V. W bieżącym roku szkolnym programem zostaną objęci uczniowie klas V i VI .
Szkolenie dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
A.Apanasowicz
Uczniowie klas V - VII przez dwa dni byli uczestnikami warsztatów prowadzonych przez Dawida Zawadzkiego- trenera.
Program „ Debata” ma charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Scenariusz ten był o tyle ciekawy, że zawiera rzadki element – pracę nad przekonaniami normatywnymi uczniów. Przebieg spotkania służył przyjrzeniu się zestawowi przekonań normatywnych młodzieży i próbie ich modyfikacji. Program powstał w oparciu o najbardziej skuteczne strategie profilaktyczne wg Hansena.
Cele programu:
– zmniejszenie tendencji do zachowań ryzykownych generowanych przez młodzież,
– promowanie postaw i zachowań abstynenckich,
– kształtowanie zdrowego stylu życia,
– odkłamanie błędnych i kształtowanie prawidłowych przekonań normatywnych dot. środków psychoaktywnych,
– kształtowanie zdrowych i trzeźwych obyczajów.
Istotną cechą programu jest jego otwarty charakter, co umożliwiało uczestnikom współrealizowanie programu i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Jest to forma bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, dlatego uczniowie łatwo angażowali się w zajęcia, co umożliwiało trenerowi lepszy dostęp do nich. Program ten opiera się na korygowaniu błędnych przekonań normatywnych przy jednoczesnym kształtowaniu tych prawidłowych, dotyczących używania środków psychoaktywnych. Uczestnicy programu dowiadują się także o nagłych i odroczonych konsekwencjach picia alkoholu oraz o skutkach podejmowania zachowań ryzykownych. Po odkłamaniu błędnych przekonań i ujrzeniu wielu strat wynikających z używania substancji psychoaktywnych uczestnicy programu mają możliwość podjęcia zmiany swoich oczekiwań, ocen, postaw i zachowań. Jest to możliwe przez ukazanie i wzmacnianie postaw abstynenckich, właściwych zachowań i korzyści z tego płynących – kreując w ten sposób zdrowy styl życia.
Koszty programu dofinansowała GKRPA
Alina Apanasowicz
Dnia 10.10.2018r.(środa) o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej w Krzęcinie odbędzie się zebranie Rady Rodziców. Obecność obowiązkowa.
Dnia 19.09.2018 r. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krzęcinie wraz z instruktorami z Gminnego Centrum Kultury, wzięli udział w szkoleniu pod hasłem „Młodzież vs. używki - jak przeciwdziałać, dostrzec, pomóc”. Szkolenie przeprowadziła trener z „Atelier”- Centrum Profilaktyki i Reedukacji z Krakowa,nadkomisarz Joanna Czechowska ( wszystkim znana jako nadkomisarz z serialu W-11).
Szkolenie dofinansowała GKRPA w Krzęcinie.
Alina Apanasowicz
Dnia 19 .09.2018 r. w Choszczeńskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z sędzią Wesołowską. Na spotkanie zaproszone zostały wszystkie klasy gimnazjalne z powiatu. Pani Wesołowska opowiadała nam o swojej pracy, przytaczając wiele przykładów ze swoich rozpraw. Obecnie nie wykonuje ona swojego zawodu. Wytłumaczyła nam, na czym polega odpowiedzialność karna, wszystkich zaciekawiła różnymi opowieściami o zawiłościach prawa. Zainspirowała nas na tyle, że powstała gazetka ( tablica w korytarzu na piętrze- opiekun gazetki p. Apanasowicz) „ Kącik prawny”, którą przygotowała nasza koleżanka Agata Grabiec. To właśnie ona miała niesamowitą okazję przymierzyć na scenie togę, w której pani sędzia występowała na sali rozpraw.
Pod koniec spotkania mieliśmy okazję zadawać pytania, na wszystkie otrzymaliśmy wspaniałe odpowiedzi. To spotkanie będziemy pamiętać bardzo długo.
Ola Rutkowska
28 września br. w Choszcznie odbyła się już jedenasta edycja „Choszczeńskich Biegów Terenowych”. W zawodach udział wzięła 20 osobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Najlepiej spośród startujących uczniów naszej szkoły zaprezentowali się: Nikola Banasiak w kategorii klas II, Dorota Kleczewska w kategorii klas VII-VIII oraz Dominik Walusiak również w kategorii klas VII-VIII. Cała trójka z bardzo wyraźną przewagą wygrywała biegi w swoich kategoriach wiekowych.